o Svadbe - Detail tipu
5 EKO-NÁPADOV PRE VAŠU SVADBU

„Rozzelenajte“ svoju svadbu týmito tipmi šetrnými k životnému prostrediu.

Plánovanie spoločensky a environmentálne prijateľnú svadbu je síce dobrý nápad, ale musíte si dobre premyslieť ako skĺbiť všetky detaily, kým dáte váš Veľký deň dokopy, je tak? V skutočnosti, nikdy nebolo ľahšie zorganizovať nádhernú eko-svadbu. Čítajte ako na to

VYNECHAJTE DOPRAVU Porozmýšľajte o ekologickom spôsobe dopravy. Dopravte sa na svadbu v koči ťahanom koňmi alebo netradičným, veselým prostriedkom a to na bicykli Alebo, ak sa beriete niekde blízko vody naskočte do loďky alebo do člna a romanticky a hlavne ekologicky na miesto obradu priplávajte. Pre hostí zorganizujte ekologický autobus

PODEĽTE SA S JEDLOM A VÝZDOBOU Váš vysnívaný deň bude trvať o niečo dlhšie ak sa podelíte s ľuďmi v núdzi. Namiesto toho aby ste ich vyhodili do koša, venujte stále krásnu kvetinovú výzdobu a kytice miestnej nemocnici, sanatóriu alebo domovu dôchodcov, kde tieto kvety potešia ešte pár dní aj iných ľudí. To isté platí aj pre zbytky jedla – dohodnite sa s miestnou charitou alebo útulkom pre bezdomovcov, aby zabezpečili rozdelenie zvyšného nepoužitého občerstvenia medzi chudobných.

MYSLITE NA ZELENO Vyhľadajte kvetinárstvo, ktoré ponúka nehnojené kvety, ktoré sú tak isto pekné ako tie čo sú pestované organicky a navyše sú lepšie pre životné prostredie. Alebo si vyberte miestne kvetinárstvo, kde predávajú miestne kvety bez nákladov na dopravu a tým pádom aj bez emisií. Aby ste boli s vašou zeleňou ešte „zelenší“, vyberte si zeleň a kvety, ktoré sa dajú využiť aj po vašom veľkom dni. Malé stromčeky a kvety v kvetináčoch sa môžu stať súčasťou vášho domova alebo záhrady.

VYBERTE SI PRÍRODNÉ LÁTKY Pri výbere šiat sa vyhnite látkam, ktoré si vyžadujú špeciálne čistenie – pracie prostriedky na takéto pranie sú záťažou pre životné prostredie. Namiesto toho sa pokúste nájsť šaty vyrobené z bavlny alebo z plátna, ktoré sú oveľa ekologickejšie a okrem toho sú aj pohodlnejšie.

VYBERTE VHODNÉ MIESTO U nás na Slovensku je síce najtradičnejšie mať svadbu v reštaurácii, ale skúste vymyslieť aj niečo iné. Popremýšľajte, či by sa vaša svadba nemohla konať v miestnej škole, záhrade, divadle alebo nejakej historickej budove. Tieto bývajú väčšinou riadené neziskovými organizáciami a tak prenájom miestnosti určite pôjde na dobré účely. Uistite sa na čo vaše peniaze za prenájom pôjdu a aspoň prispejete na zveľadenie tohto miesta alebo na nejaký nový program.