o Svadbe - Detail tipu
Zásnubný večierokZásnubný večierok nie je v našich končinách až taká samozrejmosť a tradícia, ale to nie je dôvod na to, aby ste o takúto udalosť prišli. Či už ste hostiteľom alebo čestným hosťom, na tomto mieste nájdete všetko čo potrebujete vedieť o zásnubnom večierku.

Na čo je zásnubný večierok

Ľudia vám určite budú chcieť zablahoželať k vaším zásnubám a večierok by mohol byť oveľa zábavnejšou formou a udalosťou ako len obyčajný telefonát. Je to tiež skvelá príležitosť na to, aby sa zoznámili vaše rodiny a priatelia, ktorí sa odteraz vďaka vám budú stretávať (a pravdepodobne vám budú pomáhať s organizovaním svadby). Je to vlastne prvý krát pred svadbou, kedy sa dajú do kopy rôzne skupiny ľudí a generácie a začnú sa dôverne spoznávať. Tak neváhajte a doprajte sebe aj svojim blízkym takéto milé stretnutie.

Kto má byť hostiteľom

Tradične sú to rodičia nevesty, ktorí hostia prvé oficiálne stretnutie, avšak môžu to byť aj rodičia ženícha alebo sa obe rodiny môžu spojiť a usporiadať spoločnú oslavu. V dnešnej dobe dokonca viac a viac párov usporadúva svoju vlastnú párty, ktorú hostia oni sami (len majte na pamäti, že v takom prípade si ju aj zaplatíte).

Kedy mať zásnubný večierok

Naplánujte večierok dva až štyri mesiace po tom ako vás váš milý požiadal o ruku. V tomto čase už budete stotožnení s tým, že ste zasnúbení a pojem svadba začína byť pre vás reálny. Máte už akú takú predstavu, ako by mohla svadba vyzerať a preto sa budete vedieť tejto predstave aj prípadne prispôsobiť čo sa týka pozvaných hostí, štýlu alebo miesta.

Kde usporiadať večierok

Povedzme, že bývate v Bratislave, ale väčšina vašej rodiny a priatelia žijú v Košiciach. Máte tri možnosti - buď budete mať oslavu vo vašom rodnom meste (a poprosíte niekoho miestneho, aby vám pomohol s organizovaním), usporiadate oslavu v meste kde bývate alebo dokonca môžete usporiadať dva večierky. Len si dajte pozor, aby ste ľudí príliš neunavili s veľa pozvaniami ešte skôr ako príde váš svadobný deň. Tiež si rozmyslite, kde by sa mala konať samotná svadba – asi nebudete chcieť, aby vaši hostia stále cestovali z miesta na miesto.

Miesto na večierok

V závislosti od počtu ľudí, ktorých chcete pozvať, môžete večierok usporiadať takmer kdekoľvek – je to skutočne len na vás ako hostiteľoch. Pri výbere miesta, porozmýšľajte, akú chcete atmosféru: ak sa vám páči myšlienka mať všetkých spolu na jednom mieste, môžete si prenajať salónik v reštaurácii alebo podobne. Ak chcete niečo lacnejšie môžete zvoliť vlastný dom, záhradu alebo miesto niekde vonku. Záleží len na tom, aby ste sa dobre cítili.

Koho pozvať

Každý kto je pozvaný na zásnubný večierok by mal byť napokon pozvaný aj na svadbu. V opačnom prípade, by mohli mať hostia pocit, že vás niečím urazili alebo nahnevali. Preto ak sa rozhodnete pre malú svadbu s malým počtom hostí a napriek tomu chcete usporiadať veľký zásnubný večierok neváhajte a urobte tak, ale dajte ľuďom vedieť, že svadba bude malá, aby neboli sklamaní alebo urazení, že nie sú pozvaní na svadbu. Ak sa obávate, že by si priatelia mohli myslieť, že robíte veľkú oslavu len kvôli darčekom, k pozvánke pripojte poznámku, že nemajú nosiť žiadne darčeky.

Akým spôsobom pozvať

Pokojne zvoľte jednoduché pozvánky. Môžete si ich vyrobiť sami alebo len jednoducho rozposlať email. Ak ste si už vybrali dodávateľa na svadobné pozvánky, zistite či by vám nevedel dať zľavu ak si objednáte pozvánky aj na tento večierok.

Čo podávať

Toto nie je svadba a preto nemusíte naplánovať menu s piatimi chodmi. Pokojne zvoľte niečo jednoduché, či už jednohubky, ochutnávacie menu alebo švédske stoly alebo dokonca navarte sami. Ak chcete, buďte kreatívny a vymyslite jedlá, ktoré povedia niečo o vás. S Dezertom sa netrápte, nemusí to byť nevyhnutne torta. Popremýšľajte nad zmrzlinou, rôznymi zákuskami alebo sezónnymi pochúťkami a ak chcete, dezert nemusí byť vôbec.

Ako vyzdobiť prostredie

Nezáleží na štýle ani na farbách či téme, hlavnou zásadou je nezatieniť svadbu. Takže ak si predstavujete jednoduchý svadobný obrad s jednoduchou hostinou, prepychová oslava v luxusnom hoteli by mohla svadbu prevýšiť a to asi nechcete. Štýlu alebo téma môžu byť odlišné od vášho svadobného dňa. Teda, ak plánujete formálnu svadbu, skúste naplánovať zásnubný večierok v štýle tropickej noci plný nápadov a farieb napríklad vonku.

Čo si obliecť

Vaše oblečenie bude samozrejme záležať od štýlu vášho večierka. Mimo zrejmých faktov (ako: neoblečte si dlhé slávnostné šaty na obyčajnú oslavu na záhrade), si vyberte len jednoduché šaty, ktoré nezatienia vaše svadobné šaty, avšak dosť slávnostné na to, aby ste boli výnimočné. Letné šaty budú skvelé na záhradnú oslavu, na prepychovejšiu oslavu v reštaurácii sa budú hodiť koktailové šaty. Čo by si mal obliecť váš snúbenec? Nakoľko nemusí mať oblek a viazanku (a určite nie smoking) – pokiaľ si to teda prostredie a téma nevyžadujú – mal by byť v rovnakom štýle ako vy. Ak máte nejakú predstavu o štýle oblečenia hostí, nezabudnite to uviesť na pozvánke.