o Svadbe - Detail tipu
8 krokov ako začať plánovať vašu svadbu

Ste zasnúbení! Teraz môže začať zábava plánovania. Ste nadšená, ale vzhľadom na množstvo povinností, ktoré vás teraz čakajú, vás môže plánovanie svadby tak povediac prevalcovať. Nerobte si starosti. Začnite týmito ôsmymi krokmi a budete na tej najlepšej ceste v plánovaní svadby vašich snov!

1. Snívajte spolu
Pred tým ako oznámite vaše zasnúbenie pred celým svetom a všetci budú predpokladať, že sú pozvaní na vašu svadbu, navrhujeme vám, aby ste si sadli spolu s vaším snúbencom a trošku posnívali o vašej svadbe. Prediskutujte dátum, čas, veľkosť, formálnosť a štýl vašej svadby. Všetky tieto veci by mali odzrkadľovať váš vkus ako páru a sú to rozhodnutia, ktoré musíte pozorne brať do úvahy. Aby ste sa držali toho čo naozaj chcete, skúste si uchovať vaše plány na chvíľku v tajnosti.

2. Založte si plánovací zošit
Obrázky povedia tisíc slov. Zhromažďujte obrázky vecí, ktoré vás inšpirujú a organizujte si ich spôsobom, ktorý sa dá ľahko zdieľať s ostatnými. Hľadajte na internete obrázky skutočných svadieb, ktoré sa podobajú vášmu štýlu, zahŕňajúc detaily dekorácie a kombinácie farieb. Vytlačte si každú inšpiráciu, aby ste boli pripravená ukázať ich vašim dodávateľom.

3. Vytvorte si zoznam hostí
Čo je to hostina bez hostí? Nezabudnite, že mnoho z vašich hostí si prinesie partnera a preto počítajte každého za dve osoby. Taktiež nezabudnite, že čím viac hostí pozvete, tým bude svadba drahšia. Vytvorte si dva zoznamy hostí. Jeden zoznam A „tých čo určite pozvete“ a druhý zoznam B „tých čo by ste ešte chceli pozvať“. Pozvánky rozpošlite čo najskôr. Ak niekto zo zoznamu A nebude môcť prísť, budete mať ešte dostatok času pozvať niekoho zo zoznamu B a ten nebude mať pocit, že ho pozývate na poslednú chvíľu.

4. Urobte si predbežný rozpočet a plán
Faktom je, že všetky „čačky - mačky“ stoja peniaze a stanovenie reálneho rozpočtu vás ochráni pred zrútením sa po svadbe. Takže vyberte kalkulačky, zavolajte svojím známym a rozhodnite sa, koľko ste ochotní minúť na váš veľký deň. Pred tým ako začnete spracovávať čísla, stanovte si priority. Je pre vás dôležitejší počet hostí alebo výzdoba? Keď už budete vedieť bez čoho sa vaša svadba zaobíde, budete mať oveľa lepšiu predstavu ako rozdeliť vaše peniaze.

5. Vyberte dátum svadby
Páči sa vám predstava, ako sa priviniete k svojmu novému manželovi a prejdete sa uličkou, ktorú bude lemovať pokrývka bieleho snehu? Alebo ako si v teplý letný večer zatancujete s vašimi hosťami pod hviezdami? Rozhodnite sa v akej časti roka sa chcete brať a vyberte si dve možnosti svadobnej cesty – je to dôležité pre prípad, že vaša prvá voľba nebude k dispozícii. Nezabudnite skontrolovať kalendár, aby sa vaša svadba nekryla s nejakými veľkými športovými udalosťami alebo nejakým významným sviatkom či udalosťou – v opačnom prípade by vás aj svadba mohla vyjsť drahšie vzhľadom na drahšie služby hotela alebo reštaurácie v danom termíne.

6. Vyberte si miesto
Vinárne, zoologické záhrady, botanické záhrady – nechajte voľne unášať svoju fantáziu pri výbere miesta svadby. Ale nezabúdajte, že najlepšie miesto môže byť hneď za rohom a berte do úvahy aj možnosť ubytovania svojich hostí a samozrejme aj náklady. Zistite si či sa na mieste, ktoré ste si vybrali nemôže konať súčasne aj viacero svadieb alebo podobných udalostí. Asi nebudete chcieť stretávať v týchto priestoroch aj cudzích ľudí, z iných svadieb (napr. na chodbách alebo na toaletách...) Aby ste sa uistili, že toto miesto sa zmestí do vášho rozpočtu, nezabudnite si zistiť akékoľvek skryté poplatky v zmluve.

7. Kúpte šaty
Ak plánujete pribrať alebo schudnúť pred svadbou, uvedomte si, že tak musíte urobiť už dostatočne dlho pred svadbou. Buďte pripravené nájsť svoje vysnívané šaty a to hneď ako idete do prvého salónu. Nezabudnite si priniesť pančuchy, topánky, podprsenku bez ramienok a sponu na vypnutie vlasov, aby ste si mohli čo najlepšie predstaviť ako budete vyzerať vo svoj veľký deň.

8. Rezervujte si základné veci
Najlepšie svadobné miesta a dodávatelia sa niekedy rezervujú viac ako rok dopredu, takže akonáhle ste sa dohodli na tom akú svadbu by ste chceli mať, nájdite si miesto a základných dodávateľov a hneď ich aj rezervujte. Rezervácie robte v nasledovnom poradí: miesto obradu a hostiny, oddávajúceho, kapelu alebo DJa, fotografa, kvetinárstvo, tortu, video a nakoniec všetky požičovne.

Poznámka: Keďže miesta na svadobnú hostinu sa míňajú rýchlo, mnoho z nich vám umožnia rezerváciu bez zálohy. Ak nejaké miesto spĺňa vaše požiadavky aspoň na 80%, zarezervujte si ho!